Rossiyaning avtobus parkining qariyb 80 foizi (270 mingdan ortiq avtobuslar) yangilanishga muhtoj, va ularning yarmida 20 yildan ortiq vaqt davomida ishlashi kerak ...
Rossiyaning avtobuslarining qariyb 80 foizi (270 mingdan ortiq avtobuslar), ularning yarmida 20 yildan ortiq vaqt davomida, Rossiyaning davlat transport lizing kompaniyasi (STBC) mamlakat avtobuslarini o'rganish natijalarini taqdim etishda amalga oshirildi.
Rossiya davlat transport lizing kompaniyasi ma'lumotlariga ko'ra, Rossiyaning avtobuslarining 79 foizi (271,200) rossiyalik avtobuslar belgilangan xizmatdan tashqarida xizmatda.
Rostelekom tomonidan o'tkazilgan tadqiqotga ko'ra, Rossiyadagi avtobuslarning o'rtacha yoshi 17,2 yil. Yangi avtobuslarning 10 foizi uch yoshdan kam, shundan 7 foizga (23,800) 11-10 yoshda (54,300), 16-15 yoshda (52,200) 16-10 yilni tashkil etadi. 15 foiz (52,2k).
Rossiya davlat transport lizing kompaniyasi "Mamlakatdagi avtobuslarning aksariyati 20 yoshdan 39 foizdan oshdi" deb qo'shimcha qildi. 2023-2024 yillarda kompaniya 5000 ga yaqin yangi avtobuslarni etkazib berishni rejalashtirmoqda.
Prezident tomonidan foydalanishga topshirilgan transport vazirligi va tashqi savdo va iqtisodiyot banki tomonidan ishlab chiqilgan yana bir loyiha, Rossiyada yo'lovchi transportini 2030 yilga qadar yangilash rejasi 5,1 trillion rubl turadi.
Xabar qilinishicha, avtobuslarning 75 foizi va 104 shaharda elektr transportining qariyb 25 foizi rejasi doirasida modernizatsiya qilinadi.
Avvalroq, Rossiya Prezidenti Vladimir Putin hukumatga tashqi savdo va iqtisodiyot bilan birgalikda transport vositalarini tiklash va marshrut tarmog'ini optimallashtirishni ko'zda tutadigan shahar aglomeratsiyalarida yo'lovchilar transportilarida malaka oshirishni rejalashtirmoqda.